Kornuostomie je odstranění rohu děložního z důvodu mimoděložního těhotenství (tzv. kornuální gravidita). Jde o velice vzácnou formu mimoděložního těhotenství (asi 3% všech mimoděložních těhotenství).
Oba vejcovody ústí do dělohy a na jejich konci je asi centimetrový úsek, který se sice již nachází v děloze, ale není uzpůsoben pro implantaci embrya. Usadí-li se embryo zde, dojde k tzv. kornuální graviditě. Na rozdíl od tubární gravidity dochází u kornuální gravidity k jejímu prasknutí až mnohem později: cca mezi 10. - 12. týdnem. Není-li mimoděložní těhotenství v rohu děložním odhaleno včas a dojde-li skutečně k ruptuře gravidity, nastává masivní krvácení do dutiny břišní. Není-li tento stav okamžitě řešen, dochází k úmrtí matky.
Kornuostomie
Mimoděložní těhotenství v rohu děložním se léčí resekcí rohu děložního, kornuostomií, a to buď laparoskopicky, anebo laparotomicky.
Laparoskopická kornuostomie je velice náročný výkon, neboť zde často dochází k rozsáhlému krvácení a charakter výkonu vyžaduje značnou zručnost a zkušenost operatéra. Operatér embryo, které často připomíná "švestku", musí doslova vystříhat z dělohy, krvácení se staví tzv. bipolárem (tedy pálením elektrodou). Po vystříhání embrya je potřeba dělohu zašít, což bývá kvůli krvácení velice komplikované, navíc tato část dělohy je fyziologicky dost tenká. Mnoho gynekologů proto často volí tzv. "otevřený" přístup - tedy laparotomii.V naprosté většině případů dochází při kornuostomii, a to ať už je provedená klasickou cestou či skrze laparoskopii, ke znefunkčnění příslušného vejcovodu. Laparoskopická kornuostomie je díky své náročnosti chirurgickým výkonem, který si mohou dovolit jen opravdu zkušené "kapacity".